Grocery Report

We did it!  We got back down to 60 dollars this week!  I think we were actually at 59 and some change after I picked up some soy sauce Tuesday morning.  Here’s the breakdown and the meal plan for the week:

Bountiful Basket = 15 dollars

two mangoes, two cantaloupe, bananas, strawberries, zucchini, carrots, green peppers, huge sweet potatoes, corn, a few lemons, two onions, and three cucumbers.

So far, I’ve already made my sweet potato curry salad, cucumber and onion salad, cantaloupe with ice cream, scallion pancakes, and sweet potato puree.  I am having a blast trying new fruit and veggie recipes…Shawn and the kids are not as excited, but at least we are all eating healthfully!

Publix = 11 dollars

two frozen pizzas, two boxes of frozen waffles, and a monster cookie for Riley (for swimming across the pool on her own!)

Kroger’s = 34 dollars

soy sauce, cheese, ice cream, marshmallows, hot dogs, bread, bagel thins, cereal, popcorn, eggs, milk, jello

And here’s a look at our meals so far and the plan for the rest of the week:

Sunday: Moe’s (with our free meals, dinner cost just under 9 dollars for the four of us!)

Monday: Pasta and cucumber salad

Tuesday: Scallion pancakes (yum!!) and leftovers

Source: koreanfood.about.com via Lindsey on Pinterest

Wednesday: Frozen pizzas

Thursday: Hot dogs, baked beans, and baked veggies (so looking forward to trying this recipe!)

Source: budgetbytes.blogspot.com via Lindsey on Pinterest

And honestly, beyond that, I am just not sure…we have a ton of possibilities now with frozen chicken and ground meat.  I’ll update you when I do our Summer@Home Week 3 report.

And now I’m hungry.  When am I going to learn not to post about food late at night? Time to hit the kitchen…

Advertisements

Summer @Home: Week One

Our first week at home with all three kids has been a blast.  Here’s a look at Week One, and its costs, activities, and highlights:

Food & Costs

Breakfast – three boxes of cereal, a bag of English muffins, milk, and some bananas = $12

Lunch – two loaves of bread, jar of jelly, jar of peanut butter, snacks (dollar a day), and applesause/bananas = $15

Drinks – coffee and creamer (dollar for 7 cups of instant coffee!), iced tea/lemonade mix = $8

Dinner has been mostly eating down pantry staples this week.  But for next week’s planning purposes, we’ll reserve $15 for our fruit/veggie basket and that leaves about $10 for meat, beans, pasta, etc.  Yikes!  We’ll see how that goes! = $25

Outings – DQ for ice cream, Moe’s Monday, and Buffalo’s Cafe on Thursday for dinner (we wanted to try something new!) = $56 (we’ll try to cut this down next week!  I’m thinking we’ll hit up DQ for their half-price happy hour or maybe Sonic for half-price milkshakes after 8pm.  Hmmm…I so need a website that publishes eating out deals!

Kid Activities

1. Riley @ gymnastics camp every morning

2. Y-time!  Swimming followed by Kid-Watch

3.  Picnic lunches @ YMCA or park

4.  Art time (stencils and/or coloring)

5.  Little outings: library, park, and Wal-mart

6.  @Home fun: ball bit, baseball hitting practice, reading, baking (a cake and some cookies for Father’s Day!)

7.  Naps!  At least for Adrian and Sidney.

Adult Activities

1.  Basketball.  This week, Shawn and I started playing basketball together again at the Y. My record is not off to a great start (0-5), but it was great to get back in the gym and start lighting it up again (well, sometimes).  It has been three years since I have played, the last time being our weekly pick-up games at Sewanee.  I am definitely a bit hesitant and out-of-shape.  Now, my whole body aches.  But that is a good thing.  I think.

2.  Netflix Movie Genre Marathons.  This week, we did Romantic Comedies.  Each night, we took turns picking a different romantic comedy on Netflix.  The top pick of the week so far: Chalet Girl (with cast members from One Tree Hill and Gossip Girl and plenty of fun snowboarding scenes).  We’ve also enjoyed The Rebound, Morning Glory, and some made for TV movie.  Shawn’s up to pick tonight, and next week, I think we’ll do Thrillers.  Fun.

Tips & Tricks

1.  Clean up the playroom every night.  After the kids watch one show at night, we all pitch in to clean up the playroom.  Then the fun can begin again tomorrow.

2.  Eating lunch out (picnic-style).  This keeps the house cleaner and it’s more fun!

3.  Keep up with the dishes.  Shawn washes and I put away.

Hopefully, I will have more to add to this section after next week!

What We Are Learning

1.  Sidney = crawling.  She is getting so close!

2.  Riley = cartwheels and backward rolls.

3.  Adrian = potty training and the alphabet.  He pooped once and peed a couple of times.  He also can say all of his letters now.

4.  Me = Marshall Mcluhan’s Gutenberg Galaxy and Computer-Based Instruction (the summer course I am taking).

5.  Shawn = Diablo

Grocery Budget Busted!

This week, we definitely didn’t stay in our budget.  Actually, we just about doubled it!  I haven’t spent so much on groceries in a long time.  Our kitchen cupboards and refrigerator and freezer have never been so full, but I know the food will go fast.  I stocked up on some essentials, but I also had to get food for Riley’s birthday party, Easter dinner, Easter school parties, and some food for my family when they come to visit this weekend (YAY!!).  Plus, Publix had some really great BOGO deals that haven’t come up for a while.  And we got a basket this week.  All together, that’s a definite recipe for budget breaker!

So here’s the breakdown:

We hit Kroger’s Monday night.  Spent = 61.63.  

For Easter dinner and family meals, we picked up a 9lb ham, turkey bacon, tortilla shells, shredded cheese, English muffins, and frozen potatoes.

 

For Riley’s party, we picked up more chocolate chip cookies (for the cookie cake) and juice boxes.

For our weekly staples, we got cereal (3 boxes), fruit snacks, bread, sausages, milk, and Greek yogurt (I feel like I need a container in the house at all times…never know when I need some cake!).

Last night, the big kids hit Publix with me.  Spent = 36.82.

For the kids’ Easter parties at school, we got mini-cupcakes for Riley and animal crackers for Adrian.

For Riley’s party, we bought Starburst jelly beans and frosting.

For our weekly staples and stock-ups: frozen raviolis, light hot dogs, turkey kielbasa, Pam spray, spaghetti, four containers of Ragu sauce, two more boxes of cereal, and two boxes of cake mix (now that I have Green yogurt, I must have cake mix around!).

In our Bountiful Basket this week ($15), we had a really cool mix of foods: oranges, apples, kiwis, lemons, radishes, asparagus, lettuce, cherry tomatoes, pineapple, an onion, green beans, and cucumbers.  (We are going to be making one amazing salad for our Easter dinner.)

Unfortunately, no coupons this week.  I blame the end of the semester stress and lack of time.

All together, that’s a grand total of 113.45.

Here’s a look at our meals for the week:

Monday: Moe’s Monday

Tuesday: Breakfast – pancakes, eggs, and sausage

Wednesday: Chili-stuffed green peppers with rice; hot dogs and beans for the kids; carrots on the side.

Thursday: Pasta night!  With some asparagus for me, too!

Friday: Probably something from our freezer.  I will be busy cleaning for the family’s visit and finishing up prep for Riley’s party.

Saturday: Ham, potatoes, salad, and veggies

Sunday: LEFT-OVERS!

I should say, too, that we still have to hit one to two more stores to finish getting food and supplies for Riley’s party.  It is amazing how fast the food and supply purchases add up, even when you shop at Dollar Tree.  But I will save the complete breakdown of Riley’s party for a post-party post.

On the plus side, it is nice having more options for the kids’ dinners with hot dogs, raviolis, and a wider selection of fruits and veggies.  I am hoping we don’t have to do major shopping next week…maybe just pick up milk, eggs, and bread.  We’ll see.  I’ll keep you posted!

Grocery Report and Meal Plan

Well, I wasn’t able to get down to 50 dollars this week, but we did manage to stick to 60 with a couple of superfluous buys thrown in there.  We hit up Kroger’s twice and purchased a bountiful basket.  I wasn’t at all impressed with Publix this week, so we stayed away.  Here’s the breakdown:

Fruit and veg basket = 15 dollars.

1st trip to Kroger’s: two bags of M&M’s, a pack of cookies, bread, and milk = 12 dollars.

2nd trip to Kroger’s: eggs, bread, coffee creamer, four boxes of cereal, chicken breasts, two bags of Chex mix, two bags of mini rice cakes, pretzels, peanut butter, English muffins, and toilet paper.  = 33 dollars.

Coupons used this week: 3 (2.55 saved)

Total spent = 60 even

So how does that translate into meals?  Here’s the plan (at least for now) for our dinners this week:

Monday: Moe’s Monday

Tuesday: Chicken patties and corn on the cob

Wednesday: Grilled chicken salad and cauliflower popcorn

Thursday: Pasta night

Friday: Still not sure…probably something with yellow squash…eggs/rice/cheese/yellow squash?  Another squash casserole?  Or squash as a side and something from the freezer!

Usually we figure out the weekends when we get there…some combo of leftovers, eating out, play dates, etc.

Hopefully, we’ll do a little better next week, but I am pretty happy.  As you can see, we all like to snack a lot!  But I think we balance that well with lots of fruits and veggies.